Menu

mysz powstaje z kurzu i szarych szmat

Gdy skłonni jesteśmy mniemać, iż mysz powstaje z kurzu i szarych szmat drogą samorództwa, to warto szmaty te zbadać dokładnie z punktu widzenia możliwości ukrycia się w nich myszy, dostania się jej tam, itd.

Zespół Indochine ma zły wpływ na francuską młodzież

zielka

Gdy Francja przygotowywała się do spełnienia 31, dość banalnej, obietnicy prezydenckiej Françoisa Hollande'a, tej która miała sprawić, że instytucja małżeństwa przestanie być zamknięta dla par homoseksualnych, obudziła się w niej pewna siła społeczna, której istnienia nie podejrzewałam. 

I tak, pojawiły od listopada 2012 się manifestacje "pacyfistyczne" przeciwko "małżeństwu dla wszystkich" (mariage pour tous), jak i mniej pacyfistyczne, ze strony ultrakatolickiego stowarzyszenia Civitas, na manifestacjach którego można było zresztą zawsze zauważyć mały lasek flag biało czerwonych (Le Monde sobie szczególnie upodobał te panie, które umieszczał na pierwszej stronie).  

Rzeczniczką ruchu sprzeciwiającego się małżeństwu stała się dama używająca pseudonimu Frigide Barjot, która, nazwawszy swój ruch "Manifą dla wszystkich" (manif pour tous), twierdzi, że uwielbia gejów, ale nie powinni oni wchodzić w związki małżeńskie. Jej wulgarność, niespójność, brak jakiejś minimalnej inteligencji i wiedzy krępowały prawicę, która niekoniecznie chciała mieć tego rodzaju rzeczniczkę. Mimo wszystko, setki tysięcy ludzi towarzyszyło jej na ulicach, a w manifestacjach brali tez czynnie udział członkowie Frontu Narodowego i UMP (partia Sarkozy'ego). W cieniu tego rzekomo pacyfistycznego ruchu działy się rzeczy o poziomie przemocy, słownej i fizycznej, której nikt się chyba nie spodziewał. Homofobia zrobiła swój coming out, i przez kilka miesięcy zanotowano (policja, organizacje walczące z homofobią) realny wzrost aktów przemocy. 

I tak, jak lesbijki i geje z mojego pokolenia obserwowali to raczej okiem zdziwionych antropologów, to ludzie młodsi (nastolatki i młodzi dorośli), i pokolenie urodzone powiedzmy przed 1960, nie wyjdą z tej historii bez traumy. Zwiększyła się liczba młodych osób, które zgłaszają się do francuskiego stowarzyszenia Refuge, które zapewnia dach nad głową ludziom wyrzuconym z domu przez rodziców z powodu orientacji seksualnej. Rodzina jest już sama w sobie zwykle miejscem szczególnie wrażliwym, gdy jednak jej członkowie dają się ponieść wrogiemu entuzjazmowi tysięcy ludzi z "Manif pour tous", konsekwencje jest bardzo łatwo sobie wyobrazić. 

A piszę o tym, bo kultowy zespół Indochine właśnie opublikował w sieci nowy teledysk, powstały w głowie reżysera Xaviera Dolana właśnie w reakcji na przemoc symboliczną i nie tylko ze strony przeciwników małżeństwa dla wszystkich. Tymczasem uroczym paradoksem jest, ze francuska Rada audiowizualna (Conseil supérieur de l'audiovisuel) natychmiast zakazała jego emisji w telewizji, bo zawiera zbyt wiele przemocy.  

Xavier Dolan odpowiada decyzji rady tymi m.in. słowy: 
"Chciałbym, by w tym wieku, ktoś powiedział mi jak wielką krzywdę robiłem naśmiewając się z jakiegoś kolegi z klasy, prawdopodobnie głownie po to, żeby samemu nie stać się ofiarą kpin innych – broszury edukacyjne na błyszczącym papierze i instruktażowe filmy wideo nie maja żadnego realnego efektu na podwórku, gdzie trzeba przeżyć w konfrontacji z tłumem.  

(jeśli poniższy klip nie działa, sprawdźcie na youtube)

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • szprota

  www.youtube.com/watch?v=Rp5U5mdARgY&list=UURviBuIq7NHYrQ4PlEfof7w&index=1
  ?
  bo twoją tubkę już wcięło

 • zielka

  Tak, to ten wlasnie, ale u mnie wciaz sie bardzo ladnie pokazuje, zaraz dodam twoja wersje zatem. Dzieki!

 • andrew213

  Cześć, czy ktoś tutaj hoduje brzoskwinie? Zastanawiam się nad hodowlą brzoskwiń, będą to jednak moje pierwsze hodowle, ale nie wiem czy to najlepszy pomysł, tak więc do sedna, co myślicie o tym?

© mysz powstaje z kurzu i szarych szmat
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci