Menu

mysz powstaje z kurzu i szarych szmat

Gdy skłonni jesteśmy mniemać, iż mysz powstaje z kurzu i szarych szmat drogą samorództwa, to warto szmaty te zbadać dokładnie z punktu widzenia możliwości ukrycia się w nich myszy, dostania się jej tam, itd.

Jakie slowa sa karalne ?

zielka

To, ze dawne imperia roznie radza sobie ze swoja historia nie jest niespodzianka. Wiemy na przyklad, ze w 2001 roku Francja wprowadzila tzw. ustawe Taubira, uznajacej handel niewolnikami za zbrodnie przeciwko ludzkosci. W tym tez roku, Francja uznala Rzez Ormian za zbrodnie przeciwko ludzkosci. Obecnie natomiast, w ramach anegdotycznego kontrastu, kilkunastu poslow prawicowych chce wpisac ustawowo w nauczanie historii « pozytywna role » obecnosci francuskiej na terenach skolonizowanych.

Ta ostatnia kwestia spowodowala lawine protestow, od ktorej jednak ucierpialy, na razie powierzchownie, dwie pierwsze ustawy. Pytanie, ktore stawiaja sobie Francuzi, jest nastepujace : kto powinien pisac historie ? Czy nalezy do do ustawodawcy ? Czy tez do specjalistow ? Problemem jest to, ze jesli pozwoli sie specjalistom na propagowanie swoich opinii, bedziemy mieli do czynienia z pluralizmem, ergo : z relatywizmem, i wspolistniec beda na jednym poziomie teorie negacjonistyczne wraz z opisami Shoah. Jednak ustawy okreslajace historie sa niechlubna czescia « nauki » sowieckiej, jak zauwazamy w Libération.

Wydaje sie jednak, ze nie wszystkie ustawy na temat historii maja te sama wartosc, i czym innym jest przekonywanie o misyjnej roli kolonii, a czym innym uczczenie pamieci setek tysiecy ofiar, bo to pamiec o Zagladach wydaje sie byc czyms, co nas moze przed nimi uchronic. Francuscy socjalisci zaproponowali wiec ustawe, analogiczna do « loi Gayssot » (ustawa karajaca za negowanie Shoah), dotyczaca tym razem Rzezi Ormian, za ktorej zaprzeczanie grozi piecioma latami wiezienia i 45 000 euro kary. Turcji sie to nie podoba, ale pewnie to Panstwa nie dziwi ? Zobaczymy co dalej, rzecz poddana zostanie pod glosowanie 18 maja.

Dodam jeszcze, ze dzisiaj odbyla sie pierwsza celebracja nowego swieta, komemorujacego wlasnie zakaz handlu niewolnikami i niewolnictwa w ogole (rzecz zostala zakazana w 1848 roku).

PS: Glosowanie z 18 maja zostalo przeniesione, po dyskusjach w parlamencie, na jesien.

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Andrzej] *.huji.ac.il

  Ciekawe - mam nadzieję ze doniesiesz za tydzień co się okazało w głosowaniu, proszę.

  Pewnie wiesz że Stany nie uznają wydarzeń 1915/1916 za ludobójstwo. Ja wspominałem o kolejnej rocznicy w moim ostatnim raporcie i paru moich kolegów z pracy napisało mi że oni w ogóle nie słyszeli o pogromie Ormian. No cóż, Środkowy Zachód....

  A czy wiesz może ile z tych wszystkich "niezręcznych" tematów jest obecnych w szkołach francuskich? Czego oni uczą gdy przychodzi do francuskiej kolonizacji? [I nie mysle tu o żalu że sprzedali nam Luizjanę w 1803 :-)]

 • Gość: [zielka] *.w82-123.abo.wanadoo.fr

  no w tej chwili wlasnie duzo sie mowi o kolonizacji, od jakiegos roku ten problem zaczal zajmowac pierwsze strony gazet. Szkoly, rzecz jasna, ucza o niechlubnych momentach historii, o tym, ze Napoleon przywrocil na przyklad niewolnictwo, etc.

  ech, no w ogole jest jakis niesamowity balagan ideologiczny, nie wiem jak oni z tego wyjda.
  I szczesliwie sa tacy ludzie jak Gaston Kelman
  ziel.blox.pl/2005/12/Jestem-czarny-i-nie-lubie-manioku.html
  ktorzy moze pomoga nieco w tym, by mozna bylo jakos normalnie o tej kolonizacji mowic. Ale to jest temat na esej, nie na krociutkie uwagi w blogu:)

 • Gość: [makowski] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a 1-den mój kolega kiedyś, jak się dowiedział, że studiowalem tę, no: historię -- to powiedział, że on by nie mógł; a bo Historia -- to Jedno Wielkie Pasmo Nieszczęść i Krzywd; i on (By) bez przerwy płakał...

  nie ma "obiektywnych" -- są tylko "zobiektywizowane".
  znaczy: nie odbiegające za bardzo od Faktów, statystycznej SUMY faktów i tylko Faktów.
  jak z przysięgą w amerykańskich sądach:
  - prawde
  - całą prawdę
  - i tylko prawdę.
  bez 3 elementów nie ma "Prawdy Obiektywnej" w historii.
  rzeż Ormian?
  a kto pamięta o wojnie Burskiej?
  (nie ma lobby Burskiego w usa; jest za to Ormiańskie...)
  i te de.

 • danf

  i co z tym głosowanie wyszło w końcu? Pani nic nie pisze o tym ;>

 • zielka

  Jak nie pisze, przeciez PS stoi jak byk, prosze Pana :)

  Nic nie wyszlo, pokrzyczeli na socjalistow, i powiedizeli, ze za trudne by tak rozwazac w srodku maja. Zastanowia sie jesienia.


  (Makowskiemu nie odpowiem nic, bo musze przeciez sprawdzic co to za wojna Burska, ech, wiec poczytam
  pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_burskie )

© mysz powstaje z kurzu i szarych szmat
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci