Menu

mysz powstaje z kurzu i szarych szmat

Gdy skłonni jesteśmy mniemać, iż mysz powstaje z kurzu i szarych szmat drogą samorództwa, to warto szmaty te zbadać dokładnie z punktu widzenia możliwości ukrycia się w nich myszy, dostania się jej tam, itd.

Europa skonsternowana

zielka

Dzisiaj jest swieto Europy. Z tej okazji, radio ulubione France Culture zaprosilo rano kilka osob do rozmowy o przyszlosci Unii, jej sukcesach, etc. Idyllyczny dosc obraz zostal oczywiscie przerwany momentem konsternacji ze strony zaproszonych gdy pojawil sie temat Polski.

Polska jest bowiem, wg Alaina Lamassoure’a, krajem, ktory wyszedl z hibernacji, i jako taki, obudzil sie nie widzac, ze cos sie wokol niego zmienilo. Wydaje sie Polakom, ze znajdujemy sie mniej wiecej chwile po drugiej wojnie, i ze nalezy patrzec na wszystko wylacznie przez pryzmat swoich interesow.

Polscy politycy przyjezdzajacy na spotkania przywodcow krajow europejskich maja wrazenie, ze to, w czym uczestnicza, to kontynuowanie wojny przy pomocy po prostu innych srodkow.

Pytanie, ktore nalezy sobie zadac jest nastepujace : czy nalezy dzis, wobec Polski, zastosowac te sama strategie, co wobec Austrii w momencie dojscia do wladzy Jorga Haidera ? Homofobia i antysemityzm wydaja sie byc sprzeczne z wartosciami Europy, jak wiec nalezy sie zachowac ? Prawde mowiac nie wierze w jakakolwiek konstruktywna reakcje, Francuzom zreszta jest dosc trudno uwierzyc w to, ze ich ulubiony kraj europejski, ten od Solidarnosci, gdzie na poczatku lat 80 powstal nowy ideal panstwa, kraj, ktory zostal oswojony przez Gombrowicza i Kieslowskiego, zmienil sie tak bardzo. 

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [h.] *.pl

  strategia wobec austrii zaowocowała niebywałym wzrostem turystów odwiedzających ten kraj, ponieważ wymusiło obniżkę cen za usługi turystyczne. na czym straciły inne kraje alpejskie, w tym tak promujaca bojkot austrii, francja.

  no więc czekam niecierpliwie na zadekretowany urzędowy ostracyzm i już otwieram bar szybkiej obsługi przy szosie z niemiec na mazury :)

 • Gość: [makowski] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  tak, już widzę tę Nawałę turystów w polskich kurortach z powodu Leppera...

 • Gość: [h.] *.pl

  no pewnie, kierowani żądzą odkrycia nowych gatunków przyjadą oglądać te małpy i inny drób :D

 • Gość: [Andrzej] *.huji.ac.il

  Bardzo ciekawe - rozumiem że Polska dolega Francuzom. Ale jak rozumiem Turcja wkrótce będzie w Europie (bo =my= tak chcemy:-)) więc Polska to mały problem. A przy okazji: czy Fracuska prasa w okolicach 24 kwietnia wspominala cokolwiek o pl.wikipedia.org/wiki/Rzeź_Ormian ?

 • Gość: [zielka] *.w83-202.abo.wanadoo.fr

  Nie, nie o to chodzi, ze dolega, po prostu... ach, zacytuje Ci Stefana Mellera (polecam ostatni "Duzy Format" wyborczej, dostepny w necie
  serwisy.gazeta.pl/df/1,34467,3326455.html ) (o reszcie cos zaraz napisze, moment)

  I co o nas mówią w świecie?

  Niepokoją się.

  Tylko tyle?

  Jest niepokój i zadziwienie. W dużej mierze wynikające z gigantycznego nieporozumienia. Polska w pamięci europejskiej w ostatnim czasie pozostawała Polską z lat 1980-81 i z okresu stanu wojennego, wywołując w świecie entuzjazm dla idei "Solidarności". I nagle ci entuzjaści obudzili się. Polska dzisiejsza nie pasuje im do obrazu, jaki
  sobie o niej wytworzyli, i to, co widzą, kupy się nie trzyma. A sprawa jest prosta. To, co uznali za normę, normą nigdy nie było.

© mysz powstaje z kurzu i szarych szmat
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci